The EPC-207B industrial PC showcases a fanless embedded design powered by CESIPC’s proprietary BlockCore technology,The device provides 4 independent RS-485 serial ports through a DB37(D-Sub37-pin) connector
Introduction
- Intel® Core™ i7/i5/i3 processors, compatible from Celeron® to 12th Gen Intel® Core
- Fanless
- Dual Intel® I210 gigabit ethernet.
- 4 x Independent RS-485 serial ports through a DB37
- I/O: USB 2.0 ×2, USB 3.0 ×4, Audio ×1, Mic ×1, RS-232 ×3, HDMI, VGA.
- 9–36V DC wide-range power input.
- Expansion: dual M.2 2280 NVMe, M.2 2230 Wi-Fi.
- TPM 2.0 hardware security support.
- CESIPC BlockCore modular design.
- CESIPC SafeCore™ power-loss protection.
- Auto power-on after power recovery.
- Industrial-grade 6061 aluminum alloy enclosure.

► Specifications
System Core
| CPU | Intel® Celeron® Processor J6412 2.0~2.6GHz |
| Memory | 4~16GB DDR4L |
| Storage | 1 x mSATA SSD |
| OS | Windows 10/11/ Linux Ubuntu |
I/O Ports
| DB37 | 4xRS232/ 4xRS485 |
| USB | 2×USB3.0+ 2×USB2.0 |
| Display | 1×HDMI Display |
| Audio | 1×Audio |
| Expansion | 1×Mini PCIe Socket |
| Ethernet | 2×10M/100M/1000M Intel I210 LAN |
Wireless Communication
| Wireless Network | 4G Full Network Compatibility (Optional) |
| Wi-Fi | Wi-Fi/ Bluetooth |
Power Supply
| DC Input | 1×3-pin Pluggable Terminal Block for 12V DC, 9-36V optional |
| Booting | AT / ATX |
Environmental
| Operating Temperature | 0~50℃ (-40~70℃Optional) |
| Storage Temperature | -10~60℃ |
| Humidity | 10%~90% , non-condensing |
Mechanical
| Dimension | 229.0 (W) × 160.0 (D) × 79 (H) mm |
| Weight | 2.43 KG |
| Material | High-Strength Aluminum Alloy |
| Mounting | Wall-mount/VESA Mount |
Certifications & Services
| Certs | CE / FCC / BIS, according to EN 55032 & EN 55035 |
| ODM | BIOS / Boot on LOGO / OEM |
►Product Dimensions

►Product Selection
| NO. | Model | Product Part Number | Describe Infomation | Standard Memory | Standard Storage |
| 1 | EPC-207B | C10.01.04.001 | Intel® Core™ i3-1215U Processor | 8GB | mSATA SSD 256GB |
| 2 | EPC-207B | C10.01.04.002 | Intel® Core™ i5-1235U Processor | 8GB | mSATA SSD 256GB |
| 3 | EPC-207B | C10.01.04.004 | Intel® Core™ i7-1255U Processor | 8GB | mSATA SSD 256GB |
Contact CESIPC Team





