LEGO Panel PC · 15.6″
EPC-W1592BA
Sealed Against Oil, Heat & Humidity
Conformal-coated waterproof motherboard + BlockCore™ modular architecture — purpose-built for printing lines, textile factories, and other harsh industrial environments where standard PCs fail.
BlockCore™
SafeCore™ Power Protection
IP65 Front Panel
Intel® 10th Gen i3 / i5 / i7
Fanless Design
9–36V Wide-Range DC
CE / FCC / BIS
BlockCore™
SafeCore™ Protected
Introduction
- Intel® Core™ i7/i5/i3 processors, compatible from Celeron® to 12th Gen Intel® Core™
- 15.6-inch 16:9 TFT LCD, 1920 × 1080 (SXGA).
- 10-point capacitive touch, IP65 front, 6H hardness.
- Dual Intel® I210 Gigabit Ethernet.
- I/O: USB 3.0 ×4, Audio ×1, Mic ×1, RS-232 ×1,RS-485×1, HDMI, VGA.
- 9–36V DC wide-range power input.
- Expansion: dual M.2 2280 NVMe, M.2 2230 Wi-Fi.
- TPM 2.0 hardware security support.
- CESIPC BlockCore modular design.
- CESIPC SafeCore™ power-loss protection.
- Auto power-on after power recovery.
- Industrial-grade 6061 aluminum alloy enclosure.
► Specifications
System Core
| CPU | Intel® Core™ 10th Processor i3-10110U 2.1~4.1GHz Intel® Core™ 10th Processor i5-10210U 1.6~4.2GHz Intel® Core™ 10th Processor i7-10710U 1.1~4.7GHz |
| Memory | 4~32GB DDR4 |
| Storage | 1 x mSATA SSD |
| Cooling | Fan-less |
| OS | Windows 10/11/ Linux Ubuntu |
I/O Ports
| USB3.0 | 4×USB3.0 |
| COM | 1×RS232+1×RS485 DB9 |
| Display | 1×HDMI+1×VGA Dual Display |
| Audio | 1×Audio |
| Expansion | 1×Mini PCIe Socket |
| Ethernet | 2×10M/100M/1000M Intel I210 LAN |
LCD Display
| Panel Size | 15.6 inch |
| Max. Resolution | 1920×1080 16:9 |
| Luminance(cd/㎡) | 500cd/㎡ |
| Contrast | 450:1 |
| Backlight | More than 50000H |
Panel Screen
| Touch Panel | Multi-touch Projected Capacitive Touch Screen |
| Transmittance | 85% |
| Controller | USB |
Wireless Communication
| Wireless Network | 4G Full Network Compatibility (Optional) |
| Wi-Fi | Wi-Fi/ Bluetooth |
Power Supply
| DC Input | 1×3-pin Pluggable Terminal Block for 12V DC, 9-36V optional |
| Booting | AT / ATX |
Environmental
| Operating Temperature | 0~50℃ (-40~70℃ Optional) |
| Storage Temperature | -10~60℃ |
| Humidity | 10%~90% , non-condensing |
| Thermal Management | Hot-swappable fan with intelligent thermal control system |
Mechanical
| Dimension | 419.7(W)×269.0(D)×74.5(H)mm |
| Cutout Size | 411.5×260.7mm |
| Weight | 3.57 KG |
| Material | High-Strength Aluminum Alloy |
| Mounting | Wall-mount/VESA Mount |
Certifications & Services
| Certs | CE / FCC / BIS, according to EN 55032 & EN 55035 |
| ODM | BIOS / Boot on LOGO / OEM |
►Product Dimensions

Contact CESIPC Team

