The CTN-1262D is a 12-inch industrial panel PC powered by the Intel® Celeron® J1900 processor. It provides stable performance with multiple I/O interfaces, and supports Modbus and BACnet protocols, making it well-suited for building automation, monitoring, and control applications.
Introduction
- Intel® Core™ i7/i5/i3 processors, compatible from Celeron® to 12th Gen Intel® Core™
- 12inch TFT LCD,10-point capacitive touch/ resistive touch
- IP65 front, 6H hardness.
- Fanless
- Dual Intel® I210 Gigabit Ethernet.
- 4x Dry Contact Inputs, 2x Dry Contact Outputs, 6x Isolated RS-485 Ports
- I/O: USB 2.0 ×1,
- 9–36V DC wide-range power input.
- Expansion: dual M.2 2280 NVMe, M.2 2230 Wi-Fi.
- TPM 2.0 hardware security support.
- CESIPC BlockCore modular design.
- CESIPC SafeCore™ power-loss protection.
- Auto power-on after power recovery.
- Industrial-grade 6061 aluminum alloy enclosure.

★ Specification Download
► Specifications
System Core
| CPU | Intel® Celeron® Processor J1900 2.0~2.42GHz |
| Memory | 4~8GB DDR3L |
| Storage | SSD |
| Cooling | Fan-less |
| OS | Windows 10/11/ Linux Ubuntu |
I/O Ports
| USB2.0 | 1×USB2.0 |
| Phoenix Connector | RS485/ RS232/GPIO |
| Audio | 1×Audio |
| Loudspeaker | 2x Loudspeakers |
| Expansion | 1×Mini PCIe Socket |
| Ethernet | 2×10M/100M/1000M Intel I210 LAN |
LCD Display
| Panel Size | 12inch |
| Max. Resolution | 1024×768 4:3 |
| Luminance(cd/㎡) | 350cd/㎡ |
| Contrast | 450:1 |
| Backlight | More than 50000H |
Panel Screen
| Touch Panel | Multi-touch Projected Capacitive Touch Screen |
| Transmittance | 85% |
| Controller | USB |
Wireless Communication
| WirelessNetworkin | 4G Full Network Compatibility (Optional) |
| Wi-Fi | Wi-Fi/ Bruteeth |
Power Supply
| DC Input | 1×3-pin Pluggable Terminal Block for 12V DC, 9-36V optional |
| Booting | AT / ATX |
Mechanical
| Dimension | 313.9 (W)×199.8(D)×87(H)mm |
| Cutout Dimensions | 264.9×184.0mm |
| Weight | 2.1KG |
| Material | High-Strength Aluminum Alloy |
| Mounting | Wall-mount/VESA Mount |
Environmental
| Operating Temperature | 0~50℃ (-40~70℃Optional) |
| Storage Temperature | -10~60℃ |
| Protection | Front Panel IP65 |
Certifications & Services
| Certs | CE / FCC / BIS, according to EN 55032 & EN 55035 |
| ODM | BIOS / Boot on LOGO / OEM |
►Dimensions

Contact CESIPC Team



