The EPC-S1722B LEGO Panel PC powered by CESIPC’s proprietary BlockCore technology. It offers four Gigabit LAN ports, equipped with Intel® 12th Gen. core i3/i5/i7 processor, delivering superior performance.
Introduction
- Intel® Core™ i7/i5/i3 processors, compatible from Celeron® to 12th Gen Intel® Core™
- 17inch TFT LCD,10-point capacitive touch/ resistive touch.
- IP65 front, 6H hardness.
- Fanless
- Four Intel® I210 Gigabit Ethernet.
- I/O: USB 2.0 ×2, USB 3.0 ×4, Audio ×1, Mic ×1, RS-232 ×3/ RS-232 ×6, HDMI, VGA.
- 9–36V DC wide-range power input.
- Expansion: dual M.2 2280 NVMe, M.2 2230 Wi-Fi.
- TPM 2.0 hardware security support.
- CESIPC BlockCore modular design.
- CESIPC SafeCore™ power-loss protection.
- Auto power-on after power recovery.
- Industrial-grade 6061 aluminum alloy enclosure.

► Specifications
System Core
| CPU | Intel® Core™ 12th Processor i3-1215U 1.2~4.4GHz Intel® Core™ 12th Processor i5-1235U 1.3~4.4GHz Intel® Core™ 12th Processor i7-1255U 1.7~4.7GHz |
| Memory | 8~32GB DDR5 |
| Storage | 2 x M.2 SSD |
| Cooling | Fan-less |
| OS | Windows 10/11/ Linux Ubuntu |
I/O Ports
| USB2.0 | 2×USB2.0 |
| USB3.0 | 4×USB3.0 |
| COM | 4×RS232+1×RS485 DB9 |
| Display | 1×HDMI+1×VGA Dual Display |
| Audio | 1×Audio |
| Expansion | 1× M.2 PCIe Socket |
| Ethernet | 4×10M/100M/1000M Intel I210 LAN |
LCD Display
| Panel Size | 17inch |
| Max. Resolution | 1280×1024 4:3 |
| Luminance(cd/㎡) | 350cd/㎡ |
| Contrast | 450:1 |
| Backlight | More than 50000H |
Panel Screen
| Touch Panel | Multi-touch Projected Capacitive Touch Screen |
| Transmittance | 85% |
| Controller | USB |
Wireless Communication
| Wireless Network | 4G Full Network Compatibility (Optional) |
| Wi-Fi | Wi-Fi/ Bluetooth |
Power Supply
| DC Input | 1×3-pin Pluggable Terminal Block for 12V DC, 9-36V optional |
| Booting | AT / ATX |
Environmental
| Operating Temperature | 0~50℃ (-40~70℃ Optional) |
| Storage Temperature | -10~60℃ |
| Humidity | 10%~90% , non-condensing |
Mechanical
| Dimension | 397.0 (W)× 329.0(D)×75.1(H)mm |
| Cutout Size | 374.6×312.6mm |
| Weight | 5.78 KG |
| Material | High-Strength Aluminum Alloy |
| Mounting | Wall-mount/VESA Mount |
Certifications & Services
| Certs | CE / FCC / BIS, according to EN 55032 & EN 55035 |
| ODM | BIOS / Boot on LOGO / OEM |
►Product Dimensions





