fanless industrial computer with 6 COM ports and 6 USB ports – UPC-309A
Product Features
- Intel® 10th Generation Core™ i3/i5/i7
- 1x DDR4 2133Mhz SO-DIMM Sockets, up to 16GB
- M.2 NVME SSD + mSATA SSD
- I/O Interfaces: 2xLAN,4xUSB 3.0+2xUSB 2.0, 6xCOM
- Power input: 12V DC , optional 9V-36V DC
- Aluminum Chassis, Fanless Design
- Product application: Production Line MES System, Intelligent Logistics, Robot Control, Equipment Monitoring And Maintenance, Energy Management And Monitoring, Environmental Monitoring And Control, Security Systems
- Download Specification PFD
Product Introduction
UPC-309A is an industrial PC equipped with an Intel® 10th Gen. Core I3/I5/I7 processor. Meeting the demands of harsh environments, the fanless design makes the UPC-309A extra reliable for applications in the machine building industry. In addition, the dual GbE LAN, 6 x serial ports, 6 x USB ports, make device connection and integration easy.
Product Specifications
| CPU | Intel® i3-10110U Dual Core, 2.10-4.10 GHz 4M Cache, TDP 15W Intel® i5-10210U Quad Core, 1.60-4.20 GHz 4M Cache, TDP 15W Intel® i7-10510U Quad Core, 1.80-4.90 GHz 4M Cache, TDP 15W |
| Cooling System | Fanless |
| Memory | 1x DDR4 2133Mhz SO-DIMM Sockets, up to 16GB |
| Storage | M.2 NVME SSD + mSATA SSD |
| I/O ports | 4xUSB3.0+2xUSB2.0 (Type-A) |
| 6xRS232 2*RS485 optional, up to 6, support 5V/12V, DB9 | |
| Dual Display: HDMI(3840*2160 @24Hz)+VGA(1920*1080 @60Hz) | |
| Audio: 1x Line-out | |
| WIFI: 802.11a/g/n, 2×2 Antenna, 2.4/5 GHz, 300 Mbps Max Speed | |
| Network(LAN) | 2x Intel i211 10/100/1000Mbps Ethernet |
| Input Voltage | 12V DC (3 Pin Phoenix Connector) , optional 9V-36V DC |
| Control SW | 1x Power SW, AT/ATX optional |
| OS Support | Microsoft Windows 7/ Windows 10/ Windows 11/ Linux |
| Operating Temperature | 0℃~50℃ (extend temperature optional) |
| Storage Temperature | -10℃~60℃ (extend temperature optional) |
| Dimensions | (W*D*H): 300x160x50mm With bracket: 337x160x53.2mm |
| Weight | N.W. 3.2KG |
| Color | Black |
| Material | High Strength Aluminum Alloy Front Panel |
| Certification | CE / RoHS |
| Custom Service | Custom BIOS, System Encryption, Custom LOGO |
Product Dimensional Diagram




