17.3-Inch Fanless GEN. 7 Industrial Panel PC UTC-W1782A
Product Features
- Intel 7th Gen. Core i3 i5 i7 Processor
- 17.3inch LED Panel with capacitive touchscreen
- System memory up to 16GB DDR4
- HDMI+VGA Dual Display
- Fanless design and low power consumption
- Front Panel IP65 Level
- Wireless design
- Download Specification PFD
Product Introduction
UTC-W1782A is an intelligent, fanless panel PC, 17.3″ Panel PC equipped with an Intel® 7th Gen Core i3 i5 i7 processor. Meeting the demands of harsh environments, in addition, the dual GbE LAN, 6 x serial ports, 6 x USB ports, make device connection and integration easy.
Product Specifications
| CPU | Intel® i3-7100U Dual Core, 2.4 GHz 4M Cache, TDP 15W Intel® i5-7200U Dual Core, 2.50-3.10 GHz 4M Cache, TDP 15W Intel® i7-7500U Dual Core, 2.70-3.50 GHz 4M Cache |
| Cooling System | Fanless |
| Memory | 1x DDR4 2133Mhz SO-DIMM Sockets, up to 16GB |
| Storage | mSATA SSD, Full Size |
| I/O ports | 4xUSB3.0+2xUSB2.0,(Type-A) |
| 6xRS232, DB9, 2*RS485/RS422 optional | |
| Dual Display: 1xHDMI (1920*1200 @30Hz)1xVGA (1920*1200 @30Hz) | |
| Audio: 1xLine-out | |
| Expansion: MINI-PCIE | |
| Network(LAN) | 2x Intel i211 10/100/1000Mbps Ethernet |
| Input Voltage | 12V DC(3 Pin Aviation Connector) , optional 9V-36V DC |
| Control SW | 1xPower SW, AT/ATX optional |
| Display Type: | 17.3 inch TFT LED Panel( LED Backlight) |
| Max. Resolution: | 1920×1080 / 16:9 |
| Luminance(cd/㎡) | 300nits |
| Touch Type | Projected Capacitive Touch |
| OS Support | Microsoft Windows 7/ Windows 10/Windows 11/ Linux |
| Operating Temperature | 0℃~50℃(14~ 140 °F)(extend temperature optional) |
| Storage Temperature | -10℃~60℃(-4 ~ 158 °F) |
| Front Panel Protection | IP65 compliant |
| Dimensions | (W*D*H): 437x270x72mm Mounting Cut out (W*H): 420*253mm |
| Weight | 7.3KG N.W. |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Certification | CE / RoHS |
| Custom Service | Custom BIOS, System Encryption, Custom LOGO |
Product Dimensional Diagram

For More Details, Please Feel Free To Contact Us.





