The COB-D21C6 expansion board features a modular design with 2 USB interfaces and 3 RS-232 ports, along with 2 additional RS-485 interfaces for flexible serial communication. It ensures stable performance and reliable data transmission, making it well-suited for industrial automation, equipment monitoring, data acquisition, and embedded control applications.

★ Modular Design — LEGO MODE for flexible multi-scenario use
★ 2xUSB,3xRS232
(2xRS485)
★ Specification Download
| Parameter | Description |
| Input Interface | 3 serial ports, DB9 interface,2xUSB 2.0 |
| Profile | L200 |
| Reserved functions | LVDS2,LVDS1,USB1,USB3,INVT1,INVT2 |
| COB matching | COB-D21C7-V10 |
| Power Supply | 5V DC from Motherboard Pin |
| Power Consumption | < 1W (typical) |
| Operating Temperature | -10°C to +60°C |
| Storage Temperature | -20°C to +70°C |
| Dimensions | 164 x 140.5mm |
| Mounting Method | Screw Holes |
Dimensions

IPC with COB-D21C6

13.3-inch Panel PC
10th Gen Intel® Core™ Processor
Capacitive Touch Power Key

15-inch Panel PC
12th Gen Intel® Core™ Processor
5xLAN Ports; Intelligent Fan

10th Gen Intel® Core™ Processor
4x Intel LAN

12th Gen Intel® Core™ Processor
5x Intel LAN

10th Gen Intel® Core™ Processor
Redundant DC