Stable, reliable, high-performance fanless industrial computer – UPC-208A
Product Features
- Intel Kabylake-U Core I3/I5/i7 CPU
- 1* DDR4 2133Mhz SO-DIMM, max 16GB
- 1*SATA 2.5inch SSD, 1* mSATA SSD socket
- I/O Interfaces: 2xLAN,4xUSB 3.0, 3xCOM
- Power input: 12V DC , optional 9V-36V DC
- HDMI+VGA Dual Display
- Wireless Design
- Aluminum Chassis, Fanless Design
- Product application: Production Line MES System, Intelligent Logistics, Robot Control, Equipment Monitoring And Maintenance, Energy Management And Monitoring, Environmental Monitoring And Control, Security Systems
- Download Specification PFD
Product Introduction
UPC-208A is an industrial PC equipped with an Intel® Kabylake-U Core I3/I5/i7 processor. Meeting the demands of harsh environments, the fanless design makes the UPC-208A extra reliable for applications in the machine building industry. In addition, the dual GbE LAN, 3 x serial ports, 4 x USB ports, make device connection and integration easy.
Product Specifications
| CPU | Intel® i3-7100U Dual Core, 2.4 GHz 4M Cache, TDP 15W Intel® i5-7200U Dual Core, 2.50-3.10 GHz 4M Cache, TDP 15W Intel® i7-7500U Dual Core, 2.70-3.50 GHz 4M Cache, TDP 15W |
| Cooling System | Fanless |
| Memory | 1x DDR4 2133Mhz SO-DIMM Sockets, up to 16GB |
| Storage | mSATA SSD Full Size + SATA 2.5 inch SSD |
| I/O ports | USB: 4xUSB3.0, Type-A |
| COM: 3xRS232, DB9,2*RS485 optional | |
| Dual Display: 1xHDMI (1920*1200 @30Hz)1*VGA (1920*1200 @30Hz) | |
| Audio: 1x Line-out | |
| WIFI: 802.11a/g/n, 2×2 Antenna, 2.4/5 GHz, 300 Mbps Max Speed | |
| Network(LAN) | 2x Intel i211 10/100/1000Mbps Ethernet |
| Input Voltage | 12V DC (2 pin Aviation Connector) , optional 9V-36V DC |
| Control SW | 1xPower SW (Rear), AT/ATX optional |
| OS Support | Microsoft Windows 7/ Windows 10/ Windows 11/ Linux |
| Operating Temperature | 0℃~50℃ (extend temperature optional) |
| Storage Temperature | -10℃~60℃ (extend temperature optional) |
| Dimensions | (W*D*H): 195*158*42.8mm With Bracket: 229*160*46mm |
| Weight | N.W. 1.5KG |
| Color | Black |
| Material | High Strength Aluminum Alloy |
| Certification | CE / RoHS |
| Custom Service | Custom BIOS, System Encryption, Custom LOGO |
Product Dimensional Diagram




