The EPC-S1522B LEGO Panel PC powered by CESIPC’s proprietary LEGO MODE technology. It offers five Gigabit LAN ports, equipped with Intel® 12th Gen. core i3/i5/i7 processor, delivering superior performance.
Introduction
- Intel® Core™ i7/i5/i3 processors, compatible from Celeron® to 12th Gen Intel® Core™
- 15inch TFT LCD,10-point capacitive touch/ resistive touch
- IP65 front, 6H hardness.
- Fanless
- Five Intel® I210 Gigabit Ethernet.
- I/O: USB 2.0 ×2, USB 3.0 ×4, Audio ×1, Mic ×1, RS-232 ×3, HDMI.
- 9–36V DC wide-range power input.
- Expansion: dual M.2 2280 NVMe, M.2 2230 Wi-Fi.
- TPM 2.0 hardware security support.
- CESIPC LEGO MODE modular design.
- CESIPC SafeCore™ power-loss protection.
- Auto power-on after power recovery.
- Industrial-grade 6061 aluminum alloy enclosure.

► Specifications
System Core
| CPU | Intel® Core™ 12th Processor i3-1215U 1.2~4.4GHz Intel® Core™ 12th Processor i5-1235U 1.3~4.4GHz Intel® Core™ 12th Processor i7-1255U 1.7~4.7GHz |
| Memory | 8~32GB DDR5 |
| Storage | 1 x mSATA SSD |
| Cooling | Smart Fan Cooling System |
| OS | Windows 10/11/ Linux Ubuntu |
I/O Ports
| USB2.0 | 2×USB2.0 |
| USB3.0 | 4×USB3.0 |
| COM | 3×RS232 DB9 |
| Display | 1×HDMI |
| Audio | 1×Audio |
| Expansion | 1×Mini PCIe Socket |
| Ethernet | 5×10M/100M/1000M Intel I210 LAN |
LCD Display
| Panel Size | 15inch |
| Max. Resolution | 1280×1024 4:3 |
| Luminance(cd/㎡) | 350cd/㎡ |
| Contrast | 450:1 |
| Backlight | More than 50000H |
Panel Screen
| Touch Panel | Multi-touch Projected Capacitive Touch Screen |
| Transmittance | 85% |
| Controller | USB |
Wireless Communication
| Wireless Network | 4G Full Network Compatibility (Optional) |
| Wi-Fi | Wi-Fi/ Bluetooth |
Power Supply
| DC Input | 1×3-pin Pluggable Terminal Block for 12V DC, 9-36V optional |
| Booting | AT / ATX |
Environmental
| Operating Temperature | 0~50℃ (-40~70℃ Optional) |
| Storage Temperature | -10~60℃ |
| Humidity | 10%~90% , non-condensing |
| Thermal Management | Hot-swappable fan with intelligent thermal control system |
Mechanical
| Dimension | 359.9 (W)× 283.9(D)×75.1(H)mm |
| Cutout Size | 342.4×269.4mm |
| Weight | 7 KG |
| Material | High-Strength Aluminum Alloy |
| Mounting | Wall-mount/VESA Mount |
Certifications & Services
| Certs | CE / FCC / BIS, according to EN 55032 & EN 55035 |
| ODM | BIOS / Boot on LOGO / OEM |
►Product Dimensions





