INDUSTRIAL PC IPC-606B
Product Features
- Intel Baytrail Celeron J1900 2.0-2.42GHz CPU
- Memory up to 8GB DDR3
- mSATA SSD Full Size + SATA 2.5 inch SSD
- I/O Interfaces: 2xLAN,1xUSB 3.0+3xUSB 2.0, 2xCOM
- Power input: 12V DC , optional 9V-36V DC
- GPIO 12 pin, 4 Input 3 Output
- Supports Win 7/ Win 10/ Win 11/ Linux OS
- Product application: Production Line MES System, Intelligent Logistics, Robot Control, Equipment Monitoring And Maintenance, Energy Management And Monitoring, Environmental Monitoring And Control, Security Systems
- Download Specification PFD
Product Introduction
IPC-606B is a compact dimension industrial computer with an Intel® J1900 processor, dual GbE LAN, 4 x COM ports, 4 x USB ports, 1xmSATA bay. DC 9-36V wide power input, wide operating temperature, economic and reliable, it will be fit for IOT terminal and manufacture application.
Product Specifications
| CPU | Intel Baytrail-D Celeron J1900, 2.0~2.42GHz, 4cores, 4threads, 2M cache, 22nm,TDP 10W |
| Cooling System | Fanless |
| Memory | Onboard DDR3L, max 8GB |
| Storage | mSATA SSD Full Size + SATA 2.5 inch SSD |
| I/O ports | 3x USB2.0+1x USB3.0, Type-A |
| COM: 2xRS232, DB9, 2x RS485 optional | |
| Dual Display: 1xHDMI (3840*2160 @30Hz)1xVGA (1920*1200 @30Hz) | |
| Audio: 1xMic-in, 1x Line-out | |
| 4G Slot, 4G module integrated | |
| WIFI: 802.11a/g/n, 2×2 Antenna, 2.4/5 GHz, 300 Mbps Max Speed | |
| Network(LAN) | 2x Intel I211 10/100/1000Mbps Ethernet |
| Input Voltage | 12V DC (2 Pin Aviation Connector) , optional 9V-36V DC |
| Control SW | 1x Power SW (Rear), AT/ATX optional |
| OS Support | Microsoft Windows 7/ Windows 10/ Windows 11/ Linux |
| Operating Temperature | -10℃~60℃ (14~ 140 °F) (extend temperature optional) |
| Storage Temperature | -20℃~75℃ (-4 ~ 167 °F) (extend temperature optional) |
| Dimensions | (W*D*H): 190*156*46mm |
| Weight(G.W.) | N.W. 1.5KG (3.3lb) |
| Color | Black |
| Material | High Strength Aluminum Alloy |
| Certification | CE / CCC |
| Custom Service | Custom BIOS, System Encryption, Custom LOGO |
Product Dimensional Diagram



