EPC-S10X2A Industrial Panel PC features IP65-rated protection, fanless design, multiple industrial interfaces, and low-power Intel® CPUs, integrating an industrial-grade display and embedded computing system into a single, compact unit. Designed for continuous operation in harsh environments, it offers resistance to dust, moisture, vibration, and temperature extremes.
Industrial Panel PCs are widely used as HMIs and control terminals across industries, including manufacturing, food & beverage, chemical processing, pharmaceuticals, energy, transportation, logistics, automation, and smart infrastructure, enabling reliable monitoring, control, and data visualization in demanding industrial applications.

► Introduction
- Intel® Core™ i7/i5/i3 processors, compatible from Celeron® to 12th Gen Intel® Core™
- 10-inch 4:3 TFT LCD, 1024 × 768 (SXGA).
- 10-point capacitive touch, IP65 front, 6H hardness.
- Dual Intel® I210 Gigabit Ethernet.
- I/O: USB 2.0 ×2, USB 3.0 ×4, Audio ×1, Mic ×1, RS-232 ×3, HDMI, VGA.
- 9–36V DC wide-range power input.
- Expansion: dual M.2 2280 NVMe, M.2 2230 Wi-Fi.
- TPM 2.0 hardware security support.
- CESIPC LEGO MODE modular design.
- CESIPC SafeCore™ power-loss protection.
- Auto power-on after power recovery.
- Industrial-grade 6061 aluminum alloy enclosure.

► Application



CESIPC Customer On-Site Application Images. Reproduction Or Use For Other Purposes Is Strictly Prohibited.
►Specifications
System Core
| CPU | Intel® Celeron® Processor J1900 2.0~2.42GHz Intel® Celeron® Processor J6412 2.0~2.6GHz |
| Intel® Core™ 10th Processor i3-10110U 2.1~4.1GHz Intel® Core™ 10th Processor i5-10210U 1.6~4.2GHz Intel® Core™ 10th Processor i7-10710U 1.1~4.7GHz | |
| Intel® Core™ 12th Processor i3-1215U 1.2~4.4GHz Intel® Core™ 12th Processor i5-1235U 1.3~4.4GHz Intel® Core™ 12th Processor i5-1240P 1.7~4.4GHz Intel® Core™ 12th Processor i7-1255U 1.7~4.7GHz | |
| Memory | 4~8GB DDR3L /4~32GB DDR4 / 4~32GB DDR5 |
| Storage | SSD |
| Cooling | Fan-less |
| OS | Windows 10/11/ Linux Ubuntu |
I/O Ports
| USB2.0 | 5×USB2.0/ 2×USB2.0 |
| USB3.0 | 1×USB3.0/ 4×USB3.0 |
| COM | 2×RS232+1×RS485 DB9 |
| Display | 1×HDMI+1×VGA Dual Display |
| Audio | 1×Audio |
| Expansion | 1×Mini PCIe Socket |
| Ethernet | 2×10M/100M/1000M Intel I210 LAN |
LCD Display
| Panel Size | 10inch |
| Max. Resolution | 1024×768 4:3 |
| Luminance(cd/㎡) | 350cd/㎡ |
| Contrast | 450:1 |
| Backlight | More than 50000H |
Panel Screen
| Touch Panel | Multi-touch Projected Capacitive Touch Screen |
| Transmittance | 85% |
| Controller | USB |
Wireless Communication
| Wireless Networking | 4G Full Network Compatibility (Optional) |
| Wi-Fi | Wi-Fi/ Bluetooth |
Power Supply
| DC Input | 1×3-pin Pluggable Terminal Block for 12V DC, 9-36V optional |
| Booting | AT / ATX |
Mechanical
| Dimension | 262.2(W) × 209.4(D) × 70.6(H) mm |
| Cutout Dimensions | 241.5 × 186.0 mm |
| Weight | 2.8KG |
| Material | High-Strength Aluminum Alloy |
| Mounting | Wall-mount/VESA Mount |
Environmental
| Operating Temperature | 0~50℃ (-40~70℃Optional) |
| Storage Temperature | -10~60℃ |
| Protection | Front Panel IP65 |
Certifications & Services
| Certs | CE / FCC / BIS, according to EN 55032 & EN 55035 |
| ODM | BIOS / Boot on LOGO / OEM |
►Dimensions

►I/O

►EPC-S10X2A Series Product Selection
| NO. | Model | Product Part Number | Describe Infomation | Standard Memory | Standard Storage |
| 1 | EPC-S1062A | C11.01.01.001 | Intel® Celeron® Processor J1900 Processor | 4GB | mSATA SSD 128GB |
| 2 | EPC-S1072A | C11.01.05.001 | Intel® Celeron® Processor J6412 Processor | 8GB | mSATA SSD 256GB |
| 3 | EPC-S1092A | C11.01.03.001 | Intel® Core™ i3-10110U Processor | 8GB | mSATA SSD 256GB |
| 4 | EPC-S1092A | C11.01.03.002 | Intel® Core™ i5-10210U Processor | 8GB | mSATA SSD 256GB |
| 5 | EPC-S1092A | C11.01.03.003 | Intel® Core™ i7-10710U Processor | 8GB | mSATA SSD 256GB |
| 6 | EPC-S1022A | C11.01.04.001 | Intel® Core™ i3-1215U Processor | 8GB | mSATA SSD 256GB |
| 7 | EPC-S1022A | C11.01.04.002 | Intel® Core™ i5-1235U Processor | 8GB | mSATA SSD 256GB |
| 8 | EPC-S1022A | C11.01.04.003 | Intel® Core™ i5-1240P Processor | 8GB | mSATA SSD 256GB |
| 9 | EPC-S1022A | C11.01.04.004 | Intel® Core™ i7-1255U Processor | 8GB | mSATA SSD 256GB |
►EPC-S10X2A Video
Would you like to know how to choose the right industrial PC, including factors such as display size, mounting method, and front-panel waterproof rating? These considerations are especially important in hygiene-critical industries such as food & beverage and chemical processing, where frequent cleaning and disinfectants can gradually corrode aluminum front panels.
To meet these requirements, our solutions include not only stainless steel enclosures but also anti-corrosion surface treatments for aluminum front panels. In many cases, success or failure depends on attention to detail. Our team is well aware of these potential pitfalls and understands which aspects require special attention. We are committed to helping you select the most suitable Panel PC for your application.


