The UPC-302B embedded industrial PC is designed to provide high performance with the latest Intel® 12th Gen CPU, ensuring reliable operation for demanding industrial applications. Equipped with 3 HDMI ports, it supports multi-display setups, making it ideal for control systems, digital signage, and automation applications. The fanless design and rugged construction ensure durability in industrial environments, while its advanced processing power meets the needs of complex computing tasks.
Industrial PCs are widely used as control terminals across industries, including manufacturing, food & beverage, chemical processing, pharmaceuticals, energy, transportation, logistics, automation, and smart infrastructure, enabling reliable monitoring, control, and data visualization in demanding industrial applications.


► Introduction
- Intel® Core™ i7/i5/i3 processors, compatible from Celeron® to 12th Gen Intel® Core™
- Dual Intel® I210 Gigabit Ethernet.
- I/O: USB 3.0 ×4, HDMI x 3
- 9–36V DC wide-range power input.
- Expansion: Dual-drive M.2 NVMe and Mini PCIe SSD
- Fanless
- TPM 2.0 hardware security support.
- CESIPC LEGO MODE modular design.
- CESIPC SafeCore™ power-loss protection.
- Auto power-on after power recovery.
- Industrial-grade 6061 aluminum alloy enclosure.
► Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| CPU | Intel® i3-1210U, Intel® i5-1230U, Intel® i7-1250U |
| Cooling System | Fanless |
| Memory | 1x DDR4 2133MHz SO-DIMM, up to 16GB |
| Storage | M.2 NVME SSD + mSATA SSD |
| I/O Ports | 4x USB 3.0 (Type-A) |
| Dual Display: 3x HDMI (3840*2160 @24Hz) | |
| Audio: 1x Line-out | |
| Wi-Fi: 802.11a/g/n, 2×2 Antenna, 2.4/5 GHz, 300 Mbps Max Speed | |
| Network (LAN): 2x Intel i211 10/100/1000Mbps Ethernet | |
| Power Supply | Input Voltage: 12V DC (3 Pin Phoenix Connector), optional 9V-36V DC |
| Control SW | 1x Power SW, AT/ATX optional |
| OS Support | Microsoft Windows 7/10/11, Linux |
| Operating Temperature | 0℃~50℃ (extended temperature optional) |
| Storage Temperature | -10℃~60℃ (extended temperature optional) |
| Dimensions (WDH) | 327x160x53.2mm |
| With Bracket Dimensions | 337x160x53.2mm |
| Weight | N.W. 3.2KG |
| Color | Black |
| Material | High Strength Aluminum Alloy Front Panel |
| Certification | CE / RoHS |
| Custom Service | Custom BIOS, System Encryption, Custom LOGO |
►Product images & sizes

