WPC-W1561A-G 15.6inch IP69K Panel PC
  • IP67 Stainless still computer
  • IP69K Panel PC
  • Stainless still Panel PC
  • Stainless Panel PC
  • IP67 Panel PC
  • IP67 Panel PC
Product Features
  • Full SUS304 stainless enclosure with CNC bezel
  • IP69K +IP67 + IK07 wash down & chemical resistance
  • BlockCore™ modular I/O expansion.
  • TPM 2.0 and SafeCore™ reliability for power-loss protection.
  • 15.6” FHD resistive industrial display.
  • Intel processor J1900.
  • Dual-SSD + Mini PCle wireless options.
  • Intel® i210 LAN.
  • Fanless & hygienic thermal structure.
  • Anti-condensation design.
  • Sealed I/O zone for durability.
  • GMP/HACCP-ready hygienic design.
  • Supports Windows/Ubuntu.
  • Download Specification
 WPC-W1561A-G is a 15.6inch IP67/IP69K Panel PC equipped with an Intel® processor. Ideal for dairy, seafood, meat processing, and medical industries, it withstands high-pressure washdowns, resists corrosion, and operates reliably in harsh, hygienic environments.
CPU / ModelCoresThreadsBase (GHz)Turbo (GHz)Cache TDP GraphicsMemory / Storage
Intel® Celeron J1900442.02.422MB10WIntel HDDDR3L 4–8GB / 1× mSATA SSD
DC Input1 × 4-pin aviation connector (12V DC), supports 9–36V wide-range input (optional)
USB Ports2 × USB 2.0, each equipped with an aviation connector
Serial Ports2 × RS232 with 1 aviation connector (optional RS485/422)
Ethernet Port1 × 10/100/1000 Mbps Ethernet port with 1 aviation connector
Wi-FiIntel N6235 300Mbps, 802.11a/b/g/n, 2.4G / 5G
Wireless Network4G LTE Full Netcom Module
LCD Size15.6inch Panel Size
Resolution1920×1080 / 16:9
Brightnesss (cd/m2)300
Contrast Ratio500 : 1
Backlight LED Life Time50,000 hrs (LED Backlight)
Touchscreen TypeResistive 5-wire
ProtectionWhole IP69K Level Compliant
Operating Temperature-10℃~60℃(14~ 140 °F)(extend temperature optional)
Storage Temperature-20℃~70℃(-4 ~ 158 °F)
Relative Humidity10%~90% , Non-condensing
EMCCE, FCC (According to EN 55032 & EN 55035)EN IEC 61000-3-2
FactoryISO9001: 2015
ODMBIOS / Boot on LOGO / OEM
MTBF60,000 Hours
Dimension416.5 (W) × 265(D) × 60.5 (H) mm
Weight12KG N.W.
MaterialRugged Stainless Steel 304 Casing
MountVESA Mount
WindowsWindows 10 / Windows 11 (Note: Celeron J1900 can support Windows 7)
LinuxUbuntu 16.04 / 18.04 / 20.04 / 22.04
Dimensions
Ip69K Panel PC 15inch 15.6inch
Video
Accessories
Ip67 panel pc stainless steel computer
Serial Cable: 10-pin waterproof circular connector to DB9 cable
Ip69K panel pc computer accessories
USB: waterproof circular connector to USB Type-A cable
IP69K stainless steel computer accessories
LAN: waterproof circular connector to LAN RJ45 cable
Ip67 panel pc accessories
Power adapter: Waterproof power adapter
IP69K industrial pc accessories
Antenna: SMA antenna
Applications
Cleanroom Environmental Test Chamber IP67 industrial pc
Cleanroom Environmental Test Chamber
Dairy & Beverage Production Line IP69K industrial computer
Dairy & Beverage Production Line
Biopharmaceutical Cleanroom IP67 panel pc
Biopharmaceutical Cleanroom
Slaughtering & Fresh Processing Center IP69K computer
Slaughtering & Fresh Processing Center
Intelligent Packaging and Vision Inspection Equipment IP67 panel pc
Intelligent Packaging and Vision Inspection Equipment
Central Kitchen – Fresh-Cut Vegetable Processing Room IP69K panel pc
Central Kitchen – Fresh-Cut Vegetable Processing Room
Contact Us
← Back
Your message has been sent, and we will reply to you as soon as possible.
Related Products
IP67 and IP69K Stainless Steel Panel PC
folk factory IP69K panel pc
15inch IP69K Panel PC UTC- S15X1G
Processors: Celeron J1900 / J6412 / 10th Gen Core / 12th Gen Core
Full stainless steel housing with IP69K protection
Dimensions: 386.3*310.3*60.5mm