Rugged Tablet TPC-0862C
Product Features
- Supports Intel J1900 Processor
- 8 inch LED Panel with capacitive touchscreen
- High-capacity Li-ion Battery
- Fanless design and low power consumption
- Front Panel IP65 Level
- Supports Win 7/Win 10/ Linux OS
- Download Specification
Product Specifications
| CPU | Onboard Intel® J1900 Processor, Quad Core, 2.0GHz, TDP 10W |
| Cooling System | Fanless |
| Memory | 4GB Onboard DDR3L |
| Storage | mSATA SSD |
| I/O ports | 1xUSB3.0+1xUSB2.0 |
| 1xRS232 | |
| 1x Realtek 8111E, 10/100/1000Mbps Ethernet | |
| WIFI inside | |
| Expansion | 3G/4G/GPS/BT 4.0/2D |
| Input Voltage | 19V DC (2 Pin Aviation Connector) |
| Display Type: | 8inch TFT LED Panel( LED Backlight) |
| Max. Resolution: | 1280×800 |
| Luminance(cd/㎡) | 400nits |
| Backlight Lifetime | 30,000hrs (typical) |
| Touch Type | Projected Capacitive Touch, 2-10 Touch Points |
| Touch Controller | USB |
| Durability(Touches) | 36 million |
| Battery | Li-ion Battery: 4000mAh, 10-12 Hours for Backup |
| OS Support | Microsoft Windows 7/Windows 10/ Linux |
| Operating Temperature | -10℃~50℃(14~ 122 °F)(extend temperature optional) |
| Storage Temperature | -20℃~60℃(-4 ~ 140 °F) (extend temperature optional) |
| Anti-shock | 10g Acceleration, 11ms Duration |
| Anti-vibration | 5-19Hz/1.0mm Amplitude; 19-200Hz/1.0g Acceleration |
| Anti-fall | 1.2M |
| Reliability | MTBF≥50000h; MTTR≤0.5h |
| Operating Humidity | 95% @40℃ (104℉), non-condensing |
| Front Panel Protection | IP65 compliant |
| Weight | 1.2kg NW |
| Color | Black |
| Material | High Strength Aluminum Alloy, TPU Corner Guard |
| Custom Service | Custom BIOS, System Encryption, Custom LOGO |
Product Dimensional Diagram





