The COB-D23B1 i-Connect Board adopts a BlockCore modular design, with 5x RS-232(2xRS485 Optional), offering flexible solutions for various industrial communication needs, powered by a 5V DC supply from the motherboard with typical power consumption below 1W for high energy efficiency. It is compatible with the CES-1902 CES-1602 motherboard, making it ideal for automation control, data acquisition, and industrial communication systems.

★ Modular Design — BlockCore for flexible multi-scenario use
★ 4xRS485 (1B2A)/RS422 switchable + 1xRS232 + 2xUSB2.0
★ Specification Download
| Parameter | Description |
| Input Interface | 4xRS485 (1B2A)/RS422 switchable,1xRS232,2xUSB2.0 |
| Profile | L300 |
| Reserved functions | 1USB3.0, 1Fan jack |
| Compatible Motherboards | CES-1602;CES-1902;CES-1201 |
| EXB Matching | EXB-D2138, EXB-D2211 |
| Power Supply | 5V DC from Motherboard Pin |
| Power Consumption | < 1W (typical) |
| Operating Temperature | -10°C to +60°C |
| Storage Temperature | -20°C to +70°C |
| Dimensions | 266 x 33.5 mm |
| Mounting Method | Screw Holes |
Dimensions
