WPC-W2122B(A)-L Waterproof I/O Panel PC
The WPC-W2122B(A)-L is a rugged industrial panel PC for humid environments like food processing areas. It has downward-facing waterproof I/O connectors with anti-corrosion plugs and supports an optional 12th Gen Intel® Core™ i5 processor for stable, long-term operation.
Product Features
- Aluminum front frame—lightweight, durable, semi-hygienic.
- IP65 front—resists splashes, dust, and daily cleaning.
- I/O IP67 level sealed polymer—environmental protection with easy access.
- BlockCore™ expansion for flexible I/O or wireless add-ons.
- SafeCore™ safeguards data during sudden power loss.
- 21.5-inch industrial P-CAP display with responsive multi-touch.
- Intel® celeron to 12th Gen. intel core i3/ i5/i7 processor
- Fanless design reduces contamination and maintenance.
- Optional Wi-Fi / BT / 4G connectivity.
- Easy-clean exterior for QA, inspection, and packaging areas.
- Supports Windows 10/11 and Ubuntu Linux.
- 1*COM, 1*LAN, 2*USB2.0
- AT & ATX Model
- DC 9~36V power input optional
- Download Specification
Product Specifications
| CPU | Intel Baytrail-D Celeron J1900, 2.0~2.42GHz, 4cores, 4threads, 2M cache, 22nm,TDP 10W Intel Celeron J6412, 2.00 GHz (burst up to 2.60 GHz), 4 cores, 4 threads, 4 MB L3 cache, 10 W TDP Intel® i3-10110U Dual Core, 2.10-4.10 GHz 4M Cache, TDP 15W Intel® i5-10210U Quad Core, 1.60-4.20 GHz 4M Cache, TDP 15W Intel® i7-10510U Quad Core, 1.10-4.90 GHz 4M Cache, TDP 15W Intel® Core™ i3-1215U, 6 cores (2 P-cores + 4 E-cores), 8 threads, up to 4.40 GHz Turbo, 10 MB Smart Cache, base power 15 W Intel® Core™ i5-1235U, 10 cores (2 P-cores + 8 E-cores), 12 threads, up to 4.40 GHz Turbo, 12 MB Smart Cache, base power 15 W Intel® Core™ i7-1250U, 10 cores (2 P-cores + 8 E-cores), 12 threads, up to 4.70 GHz Turbo, 12 MB Smart Cache, base power 9 W |
| Cooling System | Fanless |
| Memory | Onboard 4GB DDR3/ 8GB DDR4/ 8GB DDR5 |
| Storage | M.2 NVME SSD + mSATA SSD |
| I/O ports | 3xUSB |
| 1xHDMI | |
| 1×10/100/1000Mbps Ethernet with Aviation Connector | |
| WIFI, 802.11a/g/n, 2.4/5 GHz, 300 Mbps Max Speed | |
| Input Voltage | 9-36V DC (Aviation Connector) |
| Display Type: | 21.5-inch TFT LED Panel( LED Backlight) |
| Max. Resolution: | 1920×1080 |
| Luminance(cd/㎡) | 350nits |
| Backlight Lifetime | 30,000hrs (typical) |
| Touch Type | Resistive Touch |
| Controller | USB interface |
| Durability(Touches) | 36 million |
| Control SW | 1xPower SW (Rear), AT/ATX optional |
| OS Support | Microsoft Windows 7/ Windows 10/ Windows 11/ Linux |
| Operating Temperature | -10℃~60℃(14~ 140 °F)(extend temperature optional) |
| Storage Temperature | -20℃~70℃(-4 ~ 158 °F) |
| Waterproof Protection | IP67/IP69K I/O Waterproof |
| Dimensions | 534.6(W)×326.1(D)×88.1(H)mm |
| Cutout Size | 516.6×308.1mm |
| Weight | 8KG N.W. |
| Mounting | VESA (100x100mm) |
| Material | Aluminium Alloy Front Panel, Waterproof Plastic Connectors |
| Custom Service | Custom BIOS, System Encryption, Custom LOGO |